Šaman by Egon Bondy


Šaman
Title : Šaman
Author :
Rating :
ISBN : 8086903281
Language : Czech
Format Type : Paperback
Number of Pages : 144
Publication : First published January 1, 2006

Jedna z nejznámějších a vedle Invalidních sourozenců asi jedna z nejvíce ceněných Bondyho próz (samizdatově poprvé roku 1976) je vybudována na reáliích pravěké, neolitické společnosti, jíž však prorůstají prvky soudobého policejního „komunistického" státu. Na osudech stárnoucího „šamana", tedy jakéhosi duchovního vůdce tlupy, se odráží pervertovanost doby: kompromisnictví, zvůle mocných, manipulace lidmi, snaha přežít na úkor bližního: „ďáblův svět", v němž již není naděje na obrat k lepšímu, na východisko, na uchování morálních hodnot. Již I. M. Jirous kdysi poukázal na skutečnost, že ústřední postava je stylizovaným autorovým autoportrétem, v němž se sebeobžaloba mísí s apologií. Šaman je mj. jednou z mála Bondyho próz, doplněných též ad hoc psaným cyklem básní, tedy dílem, v němž je překračován rozpor mezi „didaktickou" epikou a „autokonfesní" lyrikou. Dílo vychází poprvé v nezkrácené, necenzurované podobě. Ediční příprava Martin Machovec.


Šaman Reviews


  • Pavel vitsoft Šrubař

    Něco jako když zkřížíte Kohoutovo Kde je zakopán pes se Štorchovou Osadou havranů, ale nedosahuje kvalit ani jedné z nich, na můj vkus je tam příliš interní mystiky a prvoplánových anachronismů.
    Možná bych byl nadšenější moci tuto knihu číst v době, kdy byla ještě aktuální.

  • Jan Lodl

    Podle mého názoru jedna z nejlepších Bondyho próz. I když je rozhodně mnohem lepší básník než prozaik, takhle knížka se dá číst. Chce to trochu znalostí tehdejších reálií, ale je to vážně dobré.

  • Stepnivlk

    Kniha obsahuje mnoho autobiografických prvků a je jedním ze stěžejních pramenů k pochopení fenoménu Bondy. V dokumentu Fišer alias Bondy II nás I.M Jirous odkazuje na toto dílo s jakousi poznámkou pod čarou - „On věděl, že byl tragickou postavou.” Kniha nás místy uvádí v úlek i úžas. To druhé jmenované se mně chytlo hlavně během částí výslechu státní bezpečnosti. Izomorfismus k realitě doby je až mrazivý. Vidíme zde Bondyho už ne jako komickou, sebeironickou postavu, ale jako někoho kdo ve své době také mnoho vytrpěl. Myslím, že názory lidí na Bondyho jako šíleného stbáka jsou velmi unáhlené a tato kniha je jedna z věcí, která mne o tom přesvědčuje. Dočetl-li jste až sem, omlouvám se. Je to první „recenze,” kterou píšu a nedělám si velké iluze, že další budou o poznání lepší. Pokud ve vás tento text něco vyvolal ať už cokoliv. Rád si imaginárně vyslechnu váš pohled na věc.