Bułgaria. Złoto i rakija by Magdalena Genow


Bułgaria. Złoto i rakija
Title : Bułgaria. Złoto i rakija
Author :
Rating :
ISBN : 8366278433
ISBN-10 : 9788366278431
Language : Polish
Format Type : Hardcover
Number of Pages : 311
Publication : First published June 5, 2019

Bułgaria. Złoto i rakija to fascynujący a zarazem intymny obraz miejsca, w którym nie tylko autorka się urodziła, ale także któremu oddała serce.

Dlaczego rakii nie pije się na raz? Kim jest bułgarski Indiana Jones i czy to prawda, że Bułgaria jest rajem dla archeologów? Dlaczego przeciętny Bułgar woli rozmawiać o ziołach niż o pogodzie? I w końcu, jak to się stało, że ten czarnomorski kraj zasłużył sobie na przydomek "Róża Europy"?

Bułgaria kojarzy nam się przede wszystkim z wczasami w PRL-u. Na wakacjach w Złotych Piaskach popijano pomarańczowy schweppes, a na pamiątkę każdy pakował do torby koniak Słynczew Briag. Kwitł nie tylko handel wymienny, ale także nawiązywały się wieloletnie przyjaźnie. A jaka jest współczesna Bułgaria?

Autorka pokazuje nam nieznane oblicze jednego z najciekawszych krajów Europy. Prowadzi nas nieznanymi szlakami, mierzy się z mitami, uwodzi znajomością miejsca i kultury.


Bułgaria. Złoto i rakija Reviews


  • Olga Kowalska (WielkiBuk)

    Trochę tu przewodnika, trochę reportażu, moc wspomnień, anegdot i ciekawostek prosto od Magdaleny Genow, czyli „Bułgaria. Złoto i rakija”, która sprawi, że zechcecie pakować walizki i wybyć w podróż jej śladami.

    Czy wiecie, że był taki czas, gdy na niemal każdym balkonie w blokach w Bułgarii można było znaleźć specjalny piecyk do palenia papryki? A czy wiecie, że łazienki w Bułgarii całe zalewane są wodą i nie sposób nie wyjść z nich całkowicie mokrym? Na pewno nie zdajecie sobie sprawy, że Bułgarzy mają swój własny sposób na slow life i nawet kilka słów, które określają wypoczynek? Albo tego, że w Bułgarii obchodzi się dzień topielca?

    Magdalena Genow Bułgarię ma nie tylko we krwi i w sercu, ale też w głowie i w swojej specjalizacji. Ta pół-Bułgarka po mieczu, filolożka bułgarystka, w kraju swoich przodków spędziła nie tylko wiele miesięcy dzieciństwa, ale wciąż do Bułgarii wraca, ma tam rodzinę i Bułgaria jest jej drugą ojczyzną. „Bułgaria. Złoto i Rakija” to reportaż, to przewodnik, ale niezwykle osobisty, napisany z dystansem i humorem, tak, by trafił także do tych, którzy z Bułgarią mają niewiele wspólnego. Złote Piaski, rakija, wspomnienia wakacji rodzinnych z czasów PRL-u – to wszystko, z czym Bułgaria może skojarzyć się totalnemu laikowi, a co stanowi jedynie podstawę, by poznać ten niezwykły kraj bliżej. Kraj o wielowymiarowej kulturze, śródziemnomorsko-bałkańskim charakterze, smakowitej kuchni i miejscach, które mogą zaprzeć dech w piersiach.

    Magdalena Genow pokazuje Bułgarię, która nie jest powszechnie znana, a którą poznać warto! Przedstawia moc anegdot i ciekawostek, dzieli się osobistymi wspomnieniami, pokazuje Bułgarię z perspektywy nowoczesnej Polki i Bułgarki, tym samym z łatwością obalając stereotypy, albo – przewrotnie – potwierdzając je, bo i tak zdarza się w tej książce.

    Jeśli Bułgaria Was kusi, przyciąga i zachęca, jeśli chcielibyście dowiedzieć się o tym wyjątkowym miejscu czegoś więcej niż tylko suchych faktów z przewodników czy z ulotek turystycznych, to „Bułgaria. Złoto i Rakija” jest pozycją obowiązkową.

  • Anna Klimont

    "Bułgaria. Złoto i rakija" to przede wszystkim bogate kompendium wiedzy o Bułgarii i jej mieszkańcach - ich tradycjach, wierzeniach, historii i codzienności. Książkę zdecydowanie wyróżnia postać autorki, która sama w połowie jest pochodzenia bułgarskiego, przez co wiedza akademicka miesza się tu z osobistymi doświadczeniami tworząc swoistą mozaikę i pozwalając przedstawiać opisywane zjawiska z różnych perspektyw. Miejscami może to nieco zaburzać odbiór - opowiadania z życia rodziny przeplatają się z ogromną ilością konkretnych informacji na temat kraju, przez co narracja nie zawsze jest równa, a stężenie faktów, dat, nazwisk czy bułgarskich słów może być niekiedy trudne do przyswojenia (zwłaszcza dla czytelników, którzy nie mają dużej wiedzy na temat kraju i języka). Ale "Bułgaria. Złoto i rakija" to przecież nie powieść podróżnicza czy przewodnik (choć Magdalena Genow wskazuje mnóstwo niezwykle atrakcyjnych turystycznie miejsc, czasami prawdziwych ukrytych perełek), a raczej ciekawy podręcznik po tej krainie. Pozwala lepiej poznać jej kulturę i charakter, a opisy, zdjęcia i wspomnienia autorki zachęcają do tego, żeby wyjść poza strony książki i doświadczyć ich samemu. Zdecydowanie polecam każdemu, kto interesuje się Bałkanami albo szuka nowych, niezapomnianych kierunków do odkrycia.

  • Monika

    Przyjemna lektura - powinna być obowiązkowa dla wszystkich urlopowiczach w Złotych i Słonecznym.

  • Monika KRodzon

    Na pierwszych stronach czytamy ze będzie sentymentalnie i jest, ale to duży plus tego tytułu. Bardzo przystępna i czyta się dosłownie sama.

  • Delophera

    Bardzo dobra książka, jednak momentami się dłużyła.

  • Marianna the Booklover

    Nigdy nie byłam w Bułgarii, więc z ciekawością sięgnęłam po książkę Magdaleny Genow. Trudno ją jednoznacznie sklasyfikować. Jest to po trochu: książka podróżnicza, wspomnienia, historia rodzinna i opowieść kulinarna, a wszystko to doprawione danymi historycznymi i statystycznymi. Autorka chciała tu naprawdę dużo zmieścić i w efekcie jest nieco chaotycznie, nie udało się też przez to uniknąć uogólnień i powierzchownego potraktowania niektórych wątków. Natomiast mimo to była to bardzo sympatyczna lektura. Autorka pisze sprawnie i dowcipnie, a o swoich dziadkach i dzieciństwie bardzo ciepło, choć nie stroni też od ukazania mniej różowych aspektów życia w Bułgarii. Jeśli ktoś, tak jak ja, nie wie praktycznie nic o tym kraju, albo kojarzy go przede wszystkim z tytułowymi złotem i rakiją oraz wczasami nad Morzem Czarnym, to myślę, że ta pozycja może zachęcić nie tylko do wizyty w innych niż wybrzeże zakątkach Bułgarii (przede wszystkim jednak chyba po to, żeby tam jeść te pachnące pomidory i inne specjały 😋🤤), ale też do dalszych poszukiwań informacji o tym bardzo (jak się okazuje) ciekawym państwie.

  • Aleksandra Szcześniak

    3,75

  • Jakprzezokno Jola

    Świetnie, lekko i z dystansem napisana książka, która jednak momentami dotyka dosyć bliskich autorce spraw. Pisze o kuchni bułgarskiej, miastach i wsiach, ludziach, mentalności, historii, polityce, wadach i zaletach tamtejszych ludzi. Gawędziarski styl autorki i wplatanie osobistych przeżyć sprawia, że czyta się to bardzo szybko i przyjemnie. To raczej opowieść o Bułgarii, a nie przewodnik, więc jeśli szukacie konkretnych, turystycznych informacji, to tutaj ich tak łatwo nie znajdziecie. Jako pół Bułgarka, która dużą część życia spędziła u dziadków w Bułgarii autorka odwiedza miejsca inne niż dobrze wydeptane, turystyczne ścieżki. Niemniej polecam bardzo.

  • Qchcia

    Książka napisana przez córkę Bułgara i Polki mieszkającą w Poznaniu. Opisuje w niej swoje przeżycia, wspomnienia, część tradycji bułgarskiej rodziny oraz dzieli się kilkoma przepisami kulinarnymi. - to by była część pierwsza.
    W drugiej części autorka przechodzi bardziej do historii i obecnej sytuacji Bułgarii, kraju. Nawiązuje także do jej powiązań z Rosją, co w obecnych czasach słucha się niewątpliwie ciekawie niż przedtem.
    Książka wciąga, zdecydowanie! Idealna lektura jeśli ktoś chciałby poznać kraj "od kuchni".

  • Tatianka

    Ciągle odczuwałam jakąś niechęć autorki do kultury, i może nawet obcość. Jakby autorka była bardziej Polką, niż Bułgarką, i to było czuć w opisach niektórych tradycji (pogrzebu, ślubu). Byli też w tekście powtórzenia (tu już to chyba wina redaktorów). Ale czytało się łatwo, i szczególnie mnie ciekawiło opisy rodzinne/osobiste, niż te historyczne czy kulturowe, może też dlatego, że czułam, iż autorka nie jest w nich rozeznania za bardzo.

  • Ola

    Bardzo sympatyczna lektura. Może dobrze mi się ją czytało ponieważ sama podróżowałam po Bułgarii i większość ciekawostek była miłą przypominajką. Po takiej książce trzeba usiąść do szopskiej i rakiji :)

  • natala

    książka (bardzo) dobra, kto nie rozmarzył się nad sączeniem rakiji przy świetle gwiazd niech pierwszy rzuci kamieniem
    mimo to -1 za skakanie z tematu na temat i kończenie rozdziałów które błagają o dopisanie dwóch zdań końcowego podsumowania

  • Kasia Gulko

    Bardzo przyjemna książka dla każdego fana Bułgarii i nie tylko.

  • Marta

    Konkretna dawka wiedzy o Bułgarii, bardzo dobrze się czyta. Wzbudziła we mnie chęć udania się w te miejsca, o których Autorka napisała. 🙂

  • tree_high_adiustuje

    💛

    19-24.06.20