Title | : | Iné telá.txt |
Author | : | |
Rating | : | |
ISBN | : | - |
ISBN-10 | : | 9788097156916 |
Language | : | Slovak |
Format Type | : | Paperback |
Number of Pages | : | 136 |
Publication | : | First published November 19, 2018 |
//
Iné telá sú prvou zbierkou novej edície, ktorú zostavuje angažovaný mesačník Kapitál, umelecký kolektív APART, a výskumné a umeleckého združenie Display. Edícia .txt prináša eseje reagujúce na aktuálne umelecké a spoločenské trendy, ktoré zatiaľ napriek svojej urgencii nemajú v slovenskom prostredí výrazné spracovanie.
Iné telá.txt Reviews
-
Výborný súbor esejí, z ktorých vyniká najmä text Daniely Komanickej a dáva pohľad života ľudí s telesnými obmedzeniami. Posledný text Alyson Patsavas je príliš teoretický, výrazne narúša skladbu z prvých troch. Detail intímnosti a odhalenia sa autoriek je silný a odporúčam prečítať naozaj každej a každému, kto sa zaujíma o obmedzenia a prežívanie ľudí okolo seba.
-
Podstatná kniha o ďalšej širokej a pestrej kategórii vylúčených a neviditeľných, tentokrát "chorých tiel". Kniha obsahuje 4 krátke texty 4 autoriek, ktoré nespĺňajú štandard "zdravého tela". Pre mňa bol najsilnejší text Daniely Komanickej, jedinej domácej autorky, ktorá v denníkových záznamoch popisuje obrovské kusisko manažérskej, organizačnej a emočnej práce, ktorú vykonáva pri zabezpečovaní svojej 24-hodinovej osobnej asistencii prostredníctvom cca 40 asistentiek a asistentov. Nie, to nie vozík jej prekáža, veď vozík znamená nohy! Lež nevhodné nastavenie sociálneho systému je otvorenými dvermi do zúfalstva!
"Strach. Všadeprítomný strach a obava o to, že o asistenciu prídem. Už sa mi s tým tak veľmi nechce žiť! Ale ak si toto niekto prečíta, bude si to zas vykladať po svojom - trebárs že som na vozíku a trpím, lebo som na vozíku. Tak veľmi by som si priala, aby ľuďom táto myšlienka nikdy ani nenapadla! Aby pochopili, že to, čo chcem, nie je nič iné, než ľudskejší sociálny systém a plnohodnotná asistencia - dajte mi to a ja budem naďalej s radosťou žiť na vozíku. A nikdy sa ho za nič nevzdám. Lebo vozík pre mňa nie je žiadne negatívum. Nie je to žiaden môj, ale ICH negatívny konštrukt. Možno by môj denník a moju situáciu konečne prestali prirovnávať k Umlčanému telu Roberta Murphyho. Možno by pochopili, že na rozdiel od neho mi nevadí stav môjho tela, ale stav spoločnosti, ktorá je nevšímavá k potrebe dôstojnej osobnej asistencie."
Text Daniely Komanickej by mal byť povinným čítaním. Pre každú a pre každého.
Ostatné tri texty sú od zahraničných autoriek a teoretickejšieho charakteru, hoc stále vychádzajú z osobných skúseností. Autorky sa v textoch zameriavajú na súvislosť "chorého tela" s občianskou angažovanosťou, konceptom práce a produktivity, kapitalizmom či ideológiou telesnej zdatnosti.
-
Kniha, ktorych je podla mna poskromne na trhu. Velmi dobre napisane jednotlive pribehy o tele a telesnosti, chorobe, bolesti, nenaplnenosti, ale aj o vdacnosti za vzacne chvilky stastia.
O tom, ake prekazky stretavaju ludi na ceste bolesti a ochoreni.
Odporucila by som vhodne vystihnut cas na jej citanie, pre mna to bol cas po uraze. Clovek tak lepsie preciti a porozumie myslienkam v tejto knizke. -
Veľmi dobrý súbor textov (obzvlášť auto-etnografické zápisky Daniely Komanickej sú výnimočne silné) o skúsenosti s postihnutím, chronickými ochoreniami a bolesťou ako aj dehumanizujúcimi a zneviditeľnujúcimi diskurzami okolo nich. Treba čítať.
Problémom niektorých častí textov (najmä u Lazard* a Hedva) môže byť miestami prehnané spoliehanie sa na teoretický žargón, ktorý vyvoláva zdanie, že za naratívy vylúčenia, diskrimináciu a nedostatok empatie snáď môže výlučne vlastníctvo výrobných prostriedkov, biomedicínsky komplex a neoliberalizmus tout court: takéto ceremoniálne inkantácie miesto objasnenia skôr redukujú komplexnosť sveta a ochudobňuje inak silné posolstvo textov.
(*Nebudem asi sám, kto musel krútiť hlavou nad Carolyn Lazard, ktorá vyše rok odmietala potenciálne nápomocné lieky, lebo s nimi mala politický problém.) -
prvé tri eseje fantastické, štvrtá nesmierne ťažká vzhľadom na hutný akademický slovník, na ktorý som zvyknutá len v angličtine. otvára sa tu otázka dostupnosti jazyka, ktorá je podľa mňa veľmi podobná téme dostupnosti z pohľadu zdravia, o ktorej je vlastne celá kniha. inak veľmi veľmi odporúčam
-
Pre mňa najzásadnejšia kniha minulého roka. Ďakujem za ňu.
-
a must-read
I recommend this book especially for people falling into the "most desirable" category according to our capitalist-consumer society: healthy, heterosexually oriented white man in productive age
it greatly helps to empathize with all the people "not fitting" into the idealized picture of productivity-oriented society (we tend to label them as "non-normal" and this book can show you that we are all equally human and the problem rather lies deep within the way our society is structured)
also, the book shows us - at least this was the case for me - how to change our own view of the world in order to be more caring to other people and to nature instead on being focused on just getting and having more (and yes, I know this seems maybe a bit too "esoteric", but it really is not) and thus being stuck in the vicious loop of bending our own life experience solely to the two principles of producing and consuming
the reading is invigorating as much as it is somewhat depressing, but in the end, we are the ones who can change it - and is there a better place to start than becoming more human by trying to understand humanity more? I think not -
Poučné a oči otvárajúce. S pár postojmi som sa síce nevedela vôbec stotožniť, ale celkový dojem z knihy výborný. Najviac na mňa po ľudskej stránke zapôsobila esej Daniely Komanickej, ktorá popisuje jej skúsenosti so zabezpečovaním si osobnej asistencie. Ostatné tri eseje sú viac politické a keďže ich autorky pochádzajú z USA, kde ani v 21. storočí stále neexistuje dostupné verejné zdravotníctvo, ich realita je o niečo odlišná od tej našej. Takisto to však bolo veľmi zaujímavé čítanie. 5/5 a teším sa na ďalšie veci z edície.
-
Co se týče amerických autorek: škoda pohřbít tolik dobrých myšlenek za neprostupný slovník. Mnohem informativnější mi přišla výpověď Daniely Komanické, jak svou konkrétnosti, tak kulturní blízkostí. Teorie tvořené v amerických reáliích je těžké překládat do jiných prostorů, kde má člověk tendenci si je vztahovat k vlastním rámcům.
-
Krásne texty, ktoré scitlivujú k tomu ľudskému, ktoré bežne vidieť nechceme. Aký je svet z perspektívy dlhodobo chorej ženy?
Problémom tejto knižnej edície je však presvedčenie, v skratke, že "za všetky naše problémy môže kapitalizmus". -
Prečítané za sugestívnych okolností v deň operácie po zobudení sa z celkovej anestézy. Vážte si zdravie a žite tak, aby ste ho neohrozovali sebe ani iným, čo vám poviem...
-
Skvělý. Přečtěte si to, všichni.
-
Skvela, potrebna kniha