Жената на писателя by Георги Тенев


Жената на писателя
Title : Жената на писателя
Author :
Rating :
ISBN : -
ISBN-10 : 9786190200741
Language : Bulgarian
Format Type : Paperback
Number of Pages : 168
Publication : First published January 1, 2017

В своя нов сборник авторът открива персонажите си сред висшия църковен клир и висшата политика. Разказите са населени с романтици и мракобесници, с антигерои, шпиони и модерни феодали, с рано пораснали деца и крехки любовни двойки. Това са истории за опасни връзки между половете, за съвременни грехове и подвизи на тялото и духа, за отчаяните обедняващи фигури на съвременния град.

Откровено политическа, оригинално съчетаваща елементи на трилъра и неоготиката, прозата на Георги Тенев ни изправя пред сюрреалистично огледало, в което се отразяват българските кризи от последните години.

„Жената на писателя“ засища глада за силна, безкомпромисна литература. Но тя търси и спасение за обикновения, нерешителен човек.


Жената на писателя Reviews


  • Ud

    Чудесен сборник, чиито разкази не просто са много добре структурирани чисто литературно (герои-сюжет-език), но и „пасват“ идеално в библиографията на Георги Тенев като предвестник (теми-сюжети-мотиви) на последващите му (хронологично) романи „Български рози“, „Балкански ритуал“, „Резиденцията“.
    Така се случи, че прочетох романите хронологично "наобратно" (от най-новия към по-старите) и сега като завърших „Жената на писателя“, ми се стори, че сборникът (2017) е нещо като най-малко общо кратно на тези три романа и синтезира еволюцията от непосредствено запечатаната софийска реалност в салонно-градския „Български рози“, през съвременния трилър със свръхестествени елементи, който макар и да се заиграва с някои съвременни/соц митологии и паранормални явления все пак се придъжра към едно реалистично, съвременно повествование („Балкански ритгуал), и накрая стигнем до ултимативната дистопия на една нереалистично мутирала, но все пак проследима назад в корените си към настоящето България, където в просъница битуват паралелни реалности, а личностите на героите се пренасят през времето и материята („Резиденцията“).
    Е – в „Жената на писателя“ има по нещо загатнато от всяка една от тези книги – сякаш е една подредена чернова на това, което е предстояло от 2017-та насам.
    Изхождайки от трите последващи книги много по-силно почувствах свързващите звена, невидимите нишки между отделните части на сборника, които на пръв поглед изглеждат чужди една на друга, но тяхната симетричност и усърден метод на подреждане не оставят на мира съзнанието с „Каква е връзката“. Ако това е вярно, остава само едно – да предвкусваме по „Скокове във времето“ и послеписа какво ли ще очакваме от следващия Георги Тенев..

    Давам си сметка, че всичко изписано по-горе може да е ��аблуда - навярно приликите са плод на една естествена творческа еволюция, която погледната назад изглежда преднамерена, а всъщност да е абсолютно неволна, моят поглед да е просто един пожелателен прочит без допир с реалните творчески концепции на автора. Но дори и да е така - не е ли това хипнозата на добрия писател, който отключва у нас, неговите читатели, безброй паралелни и съвсем достоверни рефлексии, без целенасочено да е търсил всяка една от тях?

  • Emilia

    Много свежи, съвременни и същевременно носталгични разкази.

  • Петър Керкелов

    Харесвам автора, но дори и моите сто килограма фенска маса не натежаха достатъчно да остана удовлетворен от тази книга.

  • Ana

    "Вярно е всичко, но не всичко вярно е истина."