Beneš jako Rakušan by Jiří Gruša


Beneš jako Rakušan
Title : Beneš jako Rakušan
Author :
Rating :
ISBN : 8087474120
ISBN-10 : 9788087474129
Language : Czech
Format Type : Hardcover
Number of Pages : 148
Publication : First published January 1, 2011

Esej Jiřího Gruši Beneš jako Rakušan je něco jako "román faktu". Postavy jsou faktické, ne fiktivní (Beneš, Hitler, Masaryk, Gottwald…), práce s fakty odborná, práce se slovem a příběhem literární. A proč Beneš jako Rakušan? Protože v Benešově psychogramu je Austria eine Art Hassliebe (způsob nenávistné lásky). Nejdřív měl geniální vizi, jak tento konglomerát zachránit, když se neujala, dostal chuť ho zničit. Československo však bylo "Rakousko-Uhersko" v malém. Chtěl ho "odrakouštět" a divil se, že mizí. A když měl pocit, že našel recept na jeho záchranu, dostal moskevskou rakev. A žasl, když si Rakušané nezvolili svého Gottwalda, nýbrž přijali Marshallův plán, který by E. B. chtěl, kdyby byl směl chtít své chtění. Moskevský protektor se choval sovětsky říšsky a pražský prezident po pražsku kapitulačně. Věděl, co dělá. Nebo lépe, tělo vědělo, co vnucuje duši. Řeklo jí, že ho oklamala, a v Praze se konal státní pohřeb. Demokracie i Beneše.


Beneš jako Rakušan Reviews


  • Róbert Šedivý

    Biografia-esej. S iskrou v riadkoch. Čítal som si o Benešovi, ale čítal som Grušu. Suverénny autor, len čo je pravda. Takýmto spôsobom napísanej knihe sa hovorí "počteníčko". Tu i tam som sa pozabudol, čo svedčí o pohltení.

    "Jsou autoři a autority, u nichž člověka zajímá názor i na počasí, a Jiří Gruša má renomé jako málokterý spisovatel."
    Erik Tabery

  • Jan

    Gruša patří k ojedinělým intelektuálním úkazům - pozitivním anomáliím. Umělec a vědec. Forma eseje je pro něj tudíž ideální, pohybuje se v ní jako v domovině - bezpečně a s grácií. Jazyk benešovských zamyšlení je velmi básnivý až hravý (odtud i nezvyklý název). Ve styčných bodech plynně se prolíná s němčinou, tolik s naším prostředím srostlou. Gruša tedy píše stále v češtině, ale text je nabitý magnetickou energií tu odpudivou tu přitažlivou mezi historicky význačnými pojmy (pojmovými ekvivalenty, substituenty, travestiemi a perverzemi) obou jazyků. Spousta jeho příměrů je přesně šitých, padnou perfektně. Někde snad sedí volněji, mohou lehce zjednodušovat nebo i mást, ovšem jde spíše o čtenářův vkus a schopnost uvyknout osobitému stylu. I za zdánlivými hříčkami se skrývá poctivá historická práce opřená důsledně o studium pramenů (vždyť útlá knížečka vznikala několik let). Co se týče vlastního kritického obsahu: nejde o to Beneše psychologicky (potažmo jinak) vysvětlit (leda zlehčeně ironicky). I když opět název odkazuje na psychickou diagnózu, jde spíše o básnickou zkratku. Ani ne o to jej šmahem vyhnat mezi dějinami opovržené. Poeticky zhuštěná historie klíčových etap jeho života sice nevede ke smíření s jeho selháními, alespoň však nabízí pochopení jeho osobnosti, která prostě byla taková jaká byla. Jeho chladný kalkul a potřeba přátelské protekce vynikaly ve chvílích, kdy mohl hrát vynikající druhé housle. Opuštěný, nedokázal nic se vším svým taktizováním. Gruša jej nijak nešetří. Dvakrát se zachoval jako zbabělec - dvakrát v tragických osudových momentech. A já vřele souhlasím; ovšem necítím nějaký hluboký odpor (a ten necítím ani z Grušova "odsudku"). Lidé selhávají. Co naplat.