Title | : | The Miracle Game |
Author | : | |
Rating | : | |
ISBN | : | 0393308499 |
ISBN-10 | : | 9780393308495 |
Language | : | English |
Format Type | : | Paperback |
Number of Pages | : | - |
Publication | : | First published January 1, 1972 |
The Miracle Game Reviews
-
Senryu Review:
The Prague Spring made fun
in a witty, sprawling tale
of lust and fascism. -
Josef Škvorecký's
The Miracle Game is a lengthy but amiable look back on Communist rule in Czechoslovakia, covering roughly the period 1948 to 1970. The book was published in 1990, so its author had plenty of time to come to terms with Communism and its aftermath -- though from a safe distance (the author emigrated to Canada shortly after the Russian invasion in 1968 to overthrow the Dubcek government).
The main theme running through the book are all the contradictory stories of a miracle at a Catholic church service in 1948, when a statue of Saint Joseph appeared to bow to the parishioners in the church. The priest performing the service was tortured and killed by the Czech security forces.\
Many of the female characters are memorably sketched, particularly Vixi, with whom the narrator had been conducting a lackadaisical affair. The singer Suzy is also lovingly depicted, as is the doctrinaire Laura.
The book is clearly overlong, but it was rather fun to read as it drifted between time periods and parts of the country (and the world). -
A well written and fascinating book set in Communist Czechslovakia. There's a miracle in a village church, a series of chess tournaments, several ill advised and illicit relationships, jazz music and poetry. The main character starts off as a teacher and becomes a writer and a musician, which all gives the author plenty of opportunity for intelligent commentary on culture, politics and sexual morality under the Communists. It's interesting and amusing, though sometimes I did wish it were a bit shorter and it gets confusing sometimes with the switching between times and places. It is however a must read for anyone interested in recent Eastern European history.
(Skvorecky's best novel in my humble opinion is the wonderful 'Engineer of Human Souls'.) -
Když jsem ji četl poprvé, měl jsem na přečtení jednu noc a jeden den, byla z Toronta a čekalo na přečtení tolik lidí. O Toufarovi a čihošťském zázraku jsem nevěděl téměř nic a hodnocení třemi hvězdičkami jsem si dovolil až po létech, až když vznikl Goodreads, až když jsem si v něm udělal účet. Před několika dny jsem ji přečetl podruhé. Vybaven informacemi o zázraku, životopisnou knihou o páteru Toufarovi Jako bychom dnes zemřít měli, jsem od základu ty svoje tři hvězdičky musel přehodnotit. Ta kniha je geniální, Škvorecký patří k jedněm z nejlepších českých spisovatelů. Tečka. A vykřičník!
-
An overly long, occasionally confusing satire of Communist Czechoslovakia. The book started out fairly hilariously with the young protagonist, Danny Smiricky , starting out as a new teacher in an all girls school after only recently having contracted a sexually transmitted disease. There was a steady stream of humor throughout the book but the opening was the funniest part. The title of the book is based around what had seemed to be a miraculous event of a statue moving around in a church but then had been exposed as a fake. Most of the humor in the book was reserved for exposing the behavior of the Communist Party. As the book says, it came into being to create the most rational of societies but creates only irrationality and chaos. It promises the most just of social orders, and puts into prison thousands and tens of thousands of people. So, the book was, basically, about Danny trying to navigate through that system as best he could and, occasionally, venturing into his sexual encounters. This would have been a much better book if it had been pared down a bit. It was just too long and became a little tiresome repeating, what seemed to me, very similar humorous incidences.
-
Tohle si zaslouží komentář! Škvoreckého série s Dannym Smiřickým je legendární jak na plátně, tak na papíře, čím víc knih z ní čtu, tím víc mě postava Dannyho baví, neboť mám pocit, že už ho dobře znám. V tomto díle se pojí vtip s láskou a vážnými tématy - hlavní linií je přepracování tzv. Čihošťského zázraku, jedné z nejzáhadnějších a nejděsivějších událostí poválečných dějin Československa. Škvorecký zázrak zpracovává jako fikci (místo Toufara Doufal, k události došlo v Kostelci a Danny u toho nesměl chybět!), avšak i přesto si zachovává důležitou dobovou výpověď - rozpor mezi oficiálním zacházením a tím, jak ji viděli přímí účastníci. Ze stejného důvodu je zajímavé sledovat další vedlejší postavy knihy - tedy jak jejich život (de)formovala vláda KSČ.
Mimo to je zábavné sledovat Dannyho peripetie v osobním životě (ty Škvorecký nikdy nezapomene zmínit) - kniha začíná tím, že má Danny kapavku a přichází do Kostelce učit na střední školu samé mladé dívky, za kterými nemůže běhat, protože má tu kapavku! -
Dazzling portrayal of the day-to-day madness of life under communist system in Czechoslovakia from 1948 through to the early 70s. Bewildering array of characters at all levels of society, having various degrees of success at navigating the pitfalls of persecution/prison etc, while trying to get on with as much of a "normal" life as possible. Lightened with satire and outright humour, this is nevertheless at its heart a savage indictment of the destruction of truth. 4.5 stars rounding up.
-
No writer better describes life for a Catholic intellectual in a Central European Communist state after WWII than Josef Skvorecky, Evelyn Waugh's Czech brother. Skvorecky's wit sparkles as he describes these grim times.
The Miracle Game is one of the many books in the saga of Danny Smiricky, Skvorecky's alter ego. Danny is energetic as a fornicator and somewhat shiftless at everything less. Being infinitely charming, Danny always stays on good relations with his former girlfriends and their husbands who never seem to get upset at Danny's philandering.
In his novels Skvorecky takes breaks from recounting Danny's amorous escpades in order to cast darts at various aspects of the communist states. The secondary education system is one of the major targets in the Miracle Game. Danny is a teacher at a girls school in a provincial city. He and his colleagues wring their hands as their Communist superiors impose unjust decisions hither and thither. Mediocre students with the right class backgrounds are allowed into the most desirable post-secondary educational programs while brilliant students with the wrong class background are denied entry. The teachers pause to shake their heads and then return to their romantic pursuits.
Skvorecky also takes a rather light-hearted look at the persecution of the Catholic Church in Czechoslovakia during the 1950s. Attendees at a mass see a statue of the Virgin Mary move. Some take it as a miracle. The Communist police arrive to investigate and to muzzle the affair. Skvorecky provides diagrams of the statue so that the reader can speculate on how it was made to move. The police can not find the guilty party but the Parish Priest is dispatched to the Gulag anyway.
The Miracle Game is game is one of the very best Danny Smiricky novels. It stands alone but is a wonderful companion to the Engineer of Human Souls. -
NPR's remebrances of the Prague Summer 40 years ago reminded me of this book. Moving between an earlier time and 1968, the book contains a vast number of characters, but centers around the first person narrative of a college teacher and playwright, lover of women, and lapsed Catholic. In the 40s, while he is teaching in a provincial town, a miracle occurs at a local Catholic church. Is it a real miracle or a communist hoax (or are the communist actions an attempt to discredit the real miracle)? It is not really a mystery, but a journey through the Czech landscape until the Soviet invasion. Lush and a little overgrown, but with a real care for religious faith and Czech literary history.
-
Velmi jsem se u této knihy trápil. Příliš mnoho linií, ve kterých jsem se ztrácel, řešení příliš mnoho 'velkých' problémů, navíc se zaměněnými jmény, takže se pro osobu narozenou až značně později není už možno zorientovat, jak souvisí se skutečnými událostmi. Navíc Danny jako postava se téměř ztratil a je jen cynický vypravěč, o nějž prakticky vůbec nejde. Řešení Čihošťského zázraku bylo IMO rovněž věnováno neúměrně mnoho prostoru.
-
A little longer than it need to be. Still very interesting account of a guy trying to get by in communist Czechoslovakia before and during the Prague Spring. I liked 'Republic of Whores' a lot better.
-
This is an entertaining, amusing and moving account of the life of a young teacher in communist Czechoslovakia. This is my favourite of his books, along with "The Engineer of Human Souls".
-
Nebudu vám tvrdit, že se mi tento román Josefa Škvoreckého četl dobře. Protože se odehrává v několika časových rovinách, vyžaduje soustředěnost, rozhodně ne mou roztěkanost. Pokud ale máte chuť přečíst si o tom, jak se Dannymu Smiřickému žilo v začátcích komunistické éry, tak do toho.
Danny Smiřický je na české literární scéně už notoricky známou postavou. Milovník žen a Škvoreckého alter ego se poprvé objevuje v roce 1948, ale veřejnost měla možnost se s ním seznámit až po dlouhých deseti letech, kdy bylo Škvoreckého dílo konečně režimem povoleno. Danny Smiřický se v jeho dílech objevuje opakovaně, například v Tankovém praporu, ve Lvíčeti, Prima sezóně, Příběhu inženýra lidských duší nebo také v Miráklu. A o Miráklu teď také bude řeč.
Mirákl je první knihou Josefa Škvoreckého, kterou vydal v exilu. Odehrává se pár let po konci druhé světové války, v období mezi léty 1949 až 1970. Danny Smiřický nastupuje jako učitel do dívčí školy a samozřejmě jeho přítomnost nezůstává u studentek bez povšimnutí. A tak musí řešit nejen své milostné problémy, ale také tehdejší politickou situaci, která se ho osobně dotýká. Komunisté totiž začínají vést válku proti kulakům (bohatým rolníkům) a tím ohrožují výuku na střední škole. Kromě toho se na pozadí všech událostí, které Dannyho potkají, odehraje takzvaný „čihošťský zázrak“. Během kázání kněze Toufara v obci Čihošť se několikrát pohne půlmetrový kříž na hlavním oltáři. Celou událost začne vyšetřovat i StB, neboť se o ni zajímají i místní obyvatelé. Komunisté záhy `čihošťský zázrak` využívají k tomu, aby posílili represe proti církvi a vytvářeli proticírkevní propagandu.
Danny se později dostává do Prahy a stává se součástí tehdejší absurdní literární společnosti a ještě nepochopitelnější kulturní politiky. Toť k ději jako takovému.
Zatímco první třetina románu, která se věnuje hlavně Dannymu a jeho vztahu s `Liškou`, se mi četla jako po másle, druhou třetinu, kterou Danny tráví v Praze, jsem skoro nevnímala a některé pasáže tak musela číst opakovaně. Až u třetí jsem se zase chytla a pozorovala, jak se Danny a jeho spřízněná duše `Liška`, která dříve nechápala víru v boha ani nic, co se víry a církve týkalo, změnili. Abych byla upřímná, mnohem raději mám Arnošta Lustiga nebo Milana Kunderu. Přesto je Mirákl už třetí kniha, kterou jsem si od Josefa Škvoreckého přečetla. Ne však kvůli ději jako takovému, ale hlavně proto, jak výstižně dokáže popsat atmosféru tehdejší doby. Sympatický je mi také jeho bezprostřední styl vyprávění a smysl pro humor.
Své místo na vrcholu české literatury má opodstatněně, to rozhodně, v mé knihovně má také své místo, ačkoliv tuším, že k jeho knihám, které mám již přečtené, se už nevrátím.
Zdroj:
www.dailycoffee.cz -
Mirákl je kompozičně nápaditý a významově polomystický, zdánlivě detektivní, rozsáhlý román, v němž vystupuje mnoho myšlenkou a charakterem rozvinutých komplexních postav.
Danny Smiřický nepřipomíná postavu z autorových předchozích děl, jako autor méně významných próz a zato kvalitních libret nás provází Československem za krvavých padesátých let a obrodného jara 68’ s následující invazí samozvaně bratrských vojsk, děj pokrývá dobu až do autorovy poinvazní současnosti (rok 1972).
Jednotlivé kapitoly jsou roztříštěné na jednotlivé epizody, které samy často bývají nastřihány a v nechronologickém pořadí rozesety napříč více kapitol, spojitost lze hledat se zapojením čtenářovy domýšlivosti a vlastním uvažováním nad časovým proudem v knize.
Ústředním či jedním z pravděpodobně ústředních motivů je zázrak spočívající v pohybu nevysvětlitelné příčiny sošky Josefa uvnitř kostelecké kaple. Ona teologicky jako zázrak popsaná, ale politicky nepřijatelná příčina vyvrcholí operací agentů Bezpečnosti a smrtí osamělého a dobrotivě zbožného faráře. Jeden z epizodních proudů celé knihy tudíž připomíná detektivní příběh, jehož řešení by mohlo být popsáno jednou z Zenónových aporií.
Vzhledem k mému až do teď nedokonalému pochopení doby několik desetiletí před mým narozením mi nebyly jasné veškeré poznatky a dobové souvislosti a bylo tedy na mé představivosti podmíněné také vnějším dohledáváním, abych za pomocí zprostředkovaného pozvání docílil jednotného obrazu, nelehké čtení má ovšem nenapodobitelný přínos…
“Život je detektivka, pachatelem je pravda. Jedná se o špatnou detektivku, pachatele se nepodaří dopadnout.” -
Spent a good amount of time with this one, but couldn't make sense of it through the large cast of characters and many historical references. I did really enjoy the authors writing style, which is full of interesting observations and backhanded humor, and thought the main character was interesting enough, but a quarter of the way through I abandoned ship as the plot continued to slip away. Will consider trying this one again later.
-
1) Nevím proč všichni český spisovatelé 60.-80. let píšou skoro stejně 2) furt nevím jestli mě to bavilo nebo rozčilovalo, asi obojí
-
Lvíče bola väčšia zábava, ale treba uznať, že Mirákl je veľmi dobrý román. A pred Škvoreckým dávam klobúk dole.
-
Výborné čítanie, hoci na skoky v dejových líniách si treba najskôr zvyknúť. Perfektné dialógy a tragikomika v celom románe.
-
A Prague trip read. Disliked the sex comedy bits but picture of life across a period and through regimes sparked
-
Très intéressants repères historiques et révélateur de la culture tchèque. Style plaisant.
-
The Miracle Game is Skvorecky's masterpiece, setting forth in detail specific crimes of Communism in Czechoslovakia, as his characters are crushed or manage to survive or (for the venal ones) come out on top, from the late 1940s to the early 1970s. The framework of the story is a mystery regarding the eponymous miracle, and what happened to the parish priest who witnessed it and then disappeared, but interwoven are stories of students and teachers punished for being class enemies, writers and other citizens blindly optimistic that the Communist Party might be able to accept and promote reform, and party members dedicated to destroying anyone who might stand in their way to power. The overwhelming feeling the reader has is of sadness and rage at so many lives wasted; fortunately, Skvorecky's trademark humor comes through, though understandably leavened with bitterness at the injustices.
-
Tohle si budu muset přečíst znovu. Časové linie se tu kroutí jak hejno hadů a občas jsem se trochu ztrácela v tom, ve které rovině se příběh zrovna odehrává.
Každopádně jako „poselství doby“ (ach, ty nadnesené názvy) to slouží výborně, aneb takhle já si dosazuju střípky do dění po čtyřicátém pátém. (Kde mám mezery jako slušně proděravělý cedník...) -
Odd book, hard to relate to different stories. Didn't really enjoy it. Gave my copy away
-
Katolicizam, spolne bolesti, češki disidenti, komunističke tajne službe u priči s puno ironije pa i ideoloških obrata. Rašomon o Međugorju u češkoj provinciji.
-
I obviously don't know enough to fully enjoy this book...so, my rating is as subjective as it can get.
-
Fascinating and wonderfully written. Just a bit overlong and overly complicated, darting back and forward in time and place continuously with dozens of characters. Takes considerable concentration.